Monthly Archives: February 2008

  • 0

Vizesblokk – avagy műsoron a búvárélet

underwaterErről kaptam hírt a mai napon egy Emailben, ami jó kedvvel töltött el, hiszen hasonló gondolatokat fogalmaz meg, mint ami bennem él, illetve kitűztünk egykor célul. Nos, szakmai menedzsment híján tv-s korszakom egy hévizi adásanyagban testesül meg, illetve újabban termelődő mérhetetlen mennyiségű, helyenként kiváló víz alatti epizóddal gyarapódva él tovább. Ennek eredménye az iskolánkban éledező víz alatti kamera szakág, no meg a Youtube felületen látható video jelenetek. Ennyi ujjongás után tehát a hírből egy részlet:

“Örömmel tájékoztatlak Benneteket, hogy 2008 tavaszán, Magyarországon elsőként indítunk magazin jellegű televíziós műsort a búvárkodásról, amely a Sport TV csatornáin lesz látható.

Havi rendszerességgel jelentkezünk a Sport1, Sport2 és várhatóan a tavasszal induló SportM csatornáin, ez utóbbi a magyarországi sugárzás mellett, egyaránt fogható lesz a környező országokban is. A műsor egy állandó blokkja lesz a búvárklubok, búvárszafarik bemutatása. Ezen a szegmensen belül nyílik lehetőség a nézőket tájékoztatni a különböző programokról, oktatásokról, utazásokról stb.”

Verseczki József
INTRO
– a magazin honlapja


  • 0

Bauer Securus – friss levegő system

Category : Kerasub DC , News , Uncategorized

bauersecurus.jpgTavasz. Téli álmából ébred a kompresszor, ami egyben a cég büszkesége. Először is a Bauer a kompresszorok királya, mondjuk ki, hogy a csúcsgyártó a magas nyomású technika piacán. Ebből rendelkezünk egy Securus modellel, ami egy fix építésű, háromszáz báros végnyomású csendes, teljesen automata gép. Éppen olajcsere, tisztítás, légszűrő filter csere és töltőpanel kiépítés van folyamatban, hogy mindig legyen friss levegő a környék búvárainak ellátására.

Másik időszerű szervizprogram a levegő tárolására alkalmas palackok belső tisztítása, rozsdátlanítása, a szükséges szelepkarbantartások és nyomáspróbák lebonyolítása. Ezt követően a kölcsönözhető felszerelések karbantartása és leltára kerül sorra, azaz indulhat az év. Jó levegőt! – ahogy a búvár köszön, avagy adjuk is, ha kell.


  • 0

Sledge tervek – mélységi tréning

Category : Kerasub DC , News , Uncategorized

sledge.jpgAzaz kell egy kis segítség. A tervezés szakaszában vagyunk, gyűjtve az információkat, melyek alapján megalkodható a szán (sledge), azaz a játékszer mivel lehet tréningezni a kékben, liftezni le és fel, lélegzetvisszatartva, uszonyozás nélkül. Az eszköz igazi gyakorlati előnye, hogy az ember megtapasztalja, megtanulja a nyomásviszonyokat kezelni, olyan szintre érve, amit pont ezeknek a tapasztalatoknak a hiányában képtelen önerőből elérni.

Általában a sledge egy pofon egyszerű találmány: kötélen csúszik a súly, amibe lehet kapaszkodni. Ez a szerkezet lefele húzza az embert, felfelé pedig egy levegővel fújt ballon repíti. Tehát személyliftként működik.

Bevallom, nincs éles határ a mámoros érzés, vagy az életveszély és pánik között ezen a szeren ülve. Igazából egyetlen ellenféllel kell küzdeni, ez pedig a mélységből adódó víznyomás. Olyan egyenlítési reflexeket, rutint kell kifejleszteni, amihez képest a scuba merülésekben használt technika kispadon ücsörgés.

Mélységi tréning- túlnyomás hatásai: A folyamat rém egyszerű, ahogy süllyed a kliens, növekszik a nyomás, egyenlíteni kell. Ez gyorsan és ritmusosan történik a fül felé, miközben maga a tüdő is egyre összébb nyomódik. Ritkábban, de a maszkba is levegőt kell préselni, ami az összepréselt tüdő miatt 25 méter körül már kezd nehéznek bizonyulni. Ekkor már ritkábban egyenlítődik a fül is, a szervezet a nyomástól tényleg más állapotban van, a rekeszizom a mellkas felé préselődik, a tüdőszövetek jelentős mértékben vérrel telítődnek, a szervezet túlélő üzemmódba kapcsol. Laza nitrogénmámor sincs kizárva, ami a relaxációval, no meg a siker élményével együtt eléggé pozitív életérzés. Elérve a harmincast, a prés ereje meghatározó: vagy alkalmazkodik a szervezet, vagy pedig közeledik a végső határaihoz.

freediveHa ezt túllépi, akkor a mellkasi nyomáskülönbégből adódóan lehet tüdősérülés, hajszáleres vérzés is, de akár a dobhártyát is túl lehet feszíteni. Mindenkinek van kritikus pont a merülésben, akár fizikailag, akár pszichésen. Egyelőre mindkettő olyan akadály amit felkészüléssel, adaptációval le lehet küzdeni. Fontos az önismeret, a folyamatos tréning, a fokozatosság elve és a biztonság, azaz a saját képesség határain belüli célnál mindig kisebbet vállalni. Itt lép a képbe a biztonsági eszközök, gyakorlatok, társak alkalmazásának arzenálja, hogy tényleg minimalizáljuk a kockázatot. Ha ismeretlen a sekélyvizi ájulás fogalma, meg a biztosítópáros, akkor eleve korai még az apnea ezen mélységébe merülnöd.

“Read More”

  • 0

Roberto odatette

Category : Blogroll , News , Uncategorized

Mondják, hogy nem ismerik el a tehetségeket, meg eredményeket!? Nos mi nem ilyenek vagyunk, sőt, büszkeséggel tölt el, hogy félig társ, félig mentor apneás cimborám (jobb szélső alak) sikerekkel térhetett haza a belgrádi versenyről.

roberto.JPGNos, igen korrekt eredménnyel. Statikus 5′ 31” , dynamikus (monofin) 136 m ! (lsd. teljes eredménytáblázat)

Tény, ha valaki elkezd hihetetlen dolgokat csinálni, az maga a csoda. A kezdet mindig átlagos, a hangsúly pedig a befektetett munkán, a módszereken és a hiten múlik. Hát, azt nem tudom elképzelni, mennyi áll ezekből Roberto eredményei mögött, de ezzel második lett az iszapszemű! Gratula!


  • 1

Első csapások

Category : Blogroll , Uncategorized

swimmingNo, érthető volt minden – gondoltam, miután Fecó megkérdezte, hogy kedd, fél hét, hol sörözzünk? Nos, ez a direkt kérdés teljesen felborította virtuális idősíkomon gondosan sorbarakott programbejegyzéseim. Mintha ugrott volna a tű a lemezen, avagy másik héten lennénk. Már azon voltam, hogy én kérek elnézést, de aztán mint víztükrön gellert kapott napsugár villant fel élesen, hogy keddre edzés van (meg csütörtökre is) a sör meg csak hab. Avagy levezető kalória. Végül is megállapodtunk benne, hogy elszőr úszás lesz. Mert ugye az indopacifik áramlás nem majális, valami kondíciót össze kell szedni annak, aki irháját áztatni készül.

Maga az edzés”terv” amúgy nem nagy csapás a fizikai valóságra: bevezetés, alapozás, levezetés, cca. 45 percben, egyelőre a folyamatos mozgás, átmozgatás a cél. Ugyanez csütörtökön, majd jövő héten kicsit terheléssel is megpróbálkozunk. Én javasolnám a szárazedzéseket is mindenkinek, legyen az spinning, vagy futás akár. De ideje kezdeni, mert jön a szezon! – azaz nem feszkóból irogatok itt ilyesmiket. Én szóltam, majd ne a merülésvezetőt szidjátok, ha lemaradtok, mint a borravalóm.


Barlangi bújócska

Blogtár