Monthly Archives: August 2008

  • 0

Bokeska Noc

Elég a horrorból, épp dolgozok melegebb hangvételű élményeken is: ilyen volt az Öböléjszaka című rendezvény. Vízikarnevál és felvonulás. Háromezer ember. Kavalkád és forgatag, kicsi tömegpszichózis a hagyományosan kimaradt Savaria karnevál helyett, persze nem a mi vigasztalásunkra.

bokeska.JPG

A dolog lényege, hogy spontán nekifutottunk a dolognak: Sumi, Attesz, no meg Jómagam.

“Read More”

  • 1

Önszivacs

A szakemberek bűncselekményre gyanakodva vizsgálják az esetet. Minden összevág, a vízihulla egy tökéletesen fatális véletlen áldozata, de éppen ezért hihetetlen és felmerül az idegenkezűség. A helyzet érthetetlen, hiszen rutinos, veterán búvárvezető vált a mélység ismeretlen körülményeinek áldozatává. Vajon mi történhetett?

Minden utólagos specifikáció, okoskodás felesleges, volt szerencsém megtapasztalni egy szerencsétlen szériát, ami el sem hiszem, hogy velem történt. Ezt akarom megosztani azokkal, akik magabiztosak, akik félénkek, vagy csak búvárkodnak akármilyen szinten. Mert a búvár saját magának ellenségévé válhat, főleg, ha a körülmények rájátszanak. Ezt pedig teszem azért, hogy tanulság legyen; mindig tanulunk a hibákból, tapasztalatokból. Tehát jöjjön a történet:

“Read More”

  • 0

Tartalék vésztörténet

A búvárkodásról csak keveseknek jut eszébe ténylegesen lemerülni a víz alá. Ezt tapasztalom medencés merüléseknél, vagy direktmarketingelés közben a strandolókat faggatva. Sokaknak egy dolog ugrik be elsőre: mi van, ha nem kapok lenn levegőt?

octopuson.jpgNos, vannak viselkedésminták, gyakorlatok, amiket már kezdő tanfolyamon oktatnak. Játék: gyerekeknek nem lehet lehetetlent mutatni, mindent meg tudnak csinálni a készülékkel – ami mondjuk egy víziszonnyal jól felvértezett felnőttnek elképesztő lehet.

Hihetetlen feleslegesnek tűnhet a bailout nevű gyakorlat, mikor a búvár elzárt palackját, uszonyát, maszkját és ólmait magához ölelve bucskázik a mélybe, hogy ott kő nyugalommal és precízen beöltözzön készre. Nos, ez haladó szinten a vízbiztonság alapvető bizonyítéka egy NAUI oktató számára.

Kezdők első riadt kérdése: Na de mi van, ha nem kapok levegőt? Nem fordul elő szoktam mondani. Ezzel ellentétben az Élet meg egy keresetlen Véletlen más választ adott ugyanerre a kérdésre.

A Patrolac 12 méteres árbóca környékén lebegtünk a merülés végeztével, mikor a csoportból tempósan közelít felém gyakornok Asszisztensem. Fura, hogy palackját kézben tolja maga előtt, integet is, majd az add a légzőautomatád jelzéssel levegőt kér.

“Read More”


  • 0

DAN – telefonszám helyesbítés

Category : News , Uncategorized

Meglepetten olvastam a DAN közleményét, de gondolom sokakat érinthet. Jó lesz átvezetni a helyes telefonszámot…

Kedves DAN Europe tagok, sajnos elírás következtében hibásan került a National Info-line Tel. szám DAN kártyájukra.

A helyes telefonszám: +36 30 8114451

A mai naptól kiadott kártyáinkra már a helyes telefonszám kerül! Az ezzel okozott esetleges kellemetlenségekért elnézését kérjük!

Üdvözlettel: DAN Europe


  • 0

Jacketmizéria

Vendég merül, kötél mellett egyenesen lefele, a végpontnál fekvő roncs mélységei felé ereszkedve. Mi történhet vajon vele, mitől kellene tartania? Egyenlítés rendben, mélység már húsz alatt. Csak a gravitáció tűnik nagynak, mintha hatalmas csápok csimpaszkodnának a búvár testére, csak húzzák, le a mélységbe. Itt nincs mese, úszni kell, hisz a jacketbe adagolt levegő nem segít. A maszk szűk látóterének rabságában az ember fogolynak érzi magát. A mélységgel harcol, miközben másik kezével a horgonykötélen csimpaszkodik, uszonyos lábaival rúg az ismeretlen erő felé, próbál tempózni egyre elkeseredettebben. Küzd.

panicdiver.JPG

Mélység huszonhét. Végpont, elfogy a biztonság, a veszély érzete elönti tudatát, már a levegővétel is nehéz, bár szapora, segítség kell, annak ott a kötél. Kézzel küzdi testét felfelé, mászik, végre csökken a mélység. Végig ott a vezető, de ő sem ért el sikereket: minden jacketbe fújt levegő távozik a vállszelepen!!! Ketten haladnak felfelé, a csoport áll. Az ijedt búvár kimerülten siet a felszínre, vissza a hajó biztonságába, miközben teljesen hatása alatt áll a történteknek.

Jackethiba! de miért éppen vele történt ez? Hogyan hagyhatta cserben a felszerelés ilyen extrém módon? Az átéltek hatása csak eztán érződik, megszülve a sötét dilemmát: jó lenne újra merülni, vagy jobb kihagyni?

Az eset kivizsgálására összeült agytröszt nem talál kivetnivalót a hibásan működő egység állapotában: funkciók rendben, működés helyes. A rém egyszerű vállszelep több rendbeli összeszerelés hatására is ugyanolyan jól működik, mint ahogyan a nagykönyvben azt írják. A tulajdonos nem szavaz bizalmat a jacketnek, azt eltiltja a merüléstől, egy másikat pedig kölcsönöz a cégtől.

“Read More”


Barlangi bújócska

Blogtár