Monthly Archives: May 2009

  • 0

Tragöss

A tavaszi vízállásfigyelők jelentették a tuttit, úgyhogy jókor utaztunk le gleccserlében fürdeni a jó Grüner See-re. Tavaszi egyszeri turné, hagyomány szerinti szervezés, alpesi friss levegő utáni vágyaknak engedve. Tehát műfaj a tó, amit művel az, aki már egyszer is járt itt, aki nem, az ide vágyik.

gruner_see_bridge.jpg

Sajnos ezzel így lehetnek sógorék is, azaz a fél osztrák búvártársadalom. Mikor érkeztünk, már a korai csapatok az óvatos duhajok végeztek, azaz csak azért se rúgja fel a látótávolságot előttük senki, korán keltek hogy a mezőny előtt érjenek a vízbe.

Nos a víz az tökéletes volt, ránéztére is szívdobogtató. Én mindig izgalmat érzek, ha áradást látok, ha a víz elnyeléssel fenyeget, vagy kicsapnak a hullámok. Lenyűgöz, mire képes. Bámultam hát a magasra felkapaszkodott víztükröt, amiben a eltűntek a sétáló ösvények, a zöld parti mező, no meg tó parti padok. Helyenként a fenyőfák is térdig, a kisebbek derékig áztak benne. Egyszerűen extrém hangulatot sugallt a tó, sürgetve a merülést. Ilyen magas vizet nem sikerült eddig kifognunk. Nem haboztunk hát, gyorsan neki is álltunk a beöltözésnek.

gruner.jpgSzáraz ruhában nem volt megrázó a vízbe menni, ami 2-4 fokos hőmérsékleten konzerválta az elöntött növényzetet. Ugyan viszojogtató volt a centis zöld genyába gázolni, ami a fenyvesek virágporából borította a felszínt, mocsár hangulattal és látótávval, de egy méter mélyen már feltárult a tiszta víz.

medve.jpgA látvány szó szerint dermesztő volt, hiszen nézés közben a fagyos víz az arcot és szájat is kezelésbe vette. Negyvenegynehány perc után már a vékony kesztyűmbe rejtett ujjaimban is alig pislákolt az élet. Ez alatt az idő alatt a víz alatti szigetig jutottunk: itt fotóztunk (Foga Prof jóvoltából) aztán a vízben álló terebélyes fenyők között kergetőztünk pár pisztránggal. A zöld rét, mintha gyöngyökkel lett volna teleszórva, buborékok csillogtak a fűszálakon, helyenként füzérként peregve a felszín felé. Az élénk zöld és a tükröződő kék, a hullámokban megbicsakló fénysugarak játéka elképzelhetetlen hangulatot teremtett. A sok búvár ellenére helyenként a látótáv is irdatlan volt, úgyhogy semmi sem gátolt abban, hogy az eddigi legjobb itteni merülésünket éljük át.

seeaside.jpgwaerup.jpgA legkeményebb búvár kesztyű nélkül merült. Medve ő, nem fogjuk elfelejteni, biztos halljuk még nevét a hírekben. A hőleadást kalóriabevitel követte ebéd halmazállapotában a fogadóban, desszertnek pedig a megszokott séta jött a tó körül. Ha eddig nem derült volna ki, akkor érthetően közölném: ez egyszerűen csodálatos hely, további visszatérés garantált! Kerasub info a helyről


  • 0

Felezési törvény

Tessék, egy vitatható okosság, elrettentésül. A levegőfogyasztás, hibás felszerelés esetén kifejezetten kritikus tényező. Mégis az a döntés született, hogy a hibás szelepcsap nem probléma: sisteregve szökik a tömítés mellett a levegő, több is, mint amit használok. Találós kérdés: meddig is elég majd, meddig tarthat a merülés? Persze Neufelder See, gyakorlómerülés, semmi extrém környezet.

bestbubbles.jpgPalackmegnyitás a vízben, lemerülés előtt: üdítő 160 bar. Másfél perc múlva 150 bar. A prognózis szerint tehát kevesebb, mint 16 percnyi a készlet. Ragyogó gondoltam. Aztán gondoltam a nem lineáris függvényekre, azaz minél kisebb a nyomás, annál kisebb az áramlás. Akár olyan, mint a felezési törvény: amire elérem a fél levegőt, gyakorlatilag olyan 6-7 szer annyi idő lenne, amíg kifogyok. Vagy kevesebb.

Tehát nézzük, mit is hoz az élet: átlag 7 méteres merüléssel 44 perc alatt elértem az ötven bar határt, a Poseidon szobornál. Nos, a légzéssel együtt a felezési törvény is becsődölt. Mindegy, innen aztán csak brahiból 4 méteren úsztam tovább. Szép, 54 perces merüléssel, majd üres palackkal végeztem a bázis előtt, kicsit kifulladva a tekeréstől. Szép menet volt, de nem ajánlom senkinek ezt a felezési idős tesztprogramot. A tunulság csak egy: nem kell leírni a merülést, ha fogy, szökik a levegő. Hiszen az elméleti 16 perc helyett majd egy óráig tartott a levegőkészlet. A gyakorlatot magyarázza az elmélet. Fontos a gyakorlat: jó tudni, mi, mit eredményez.

Egyéb magarázatok és összefüggések mester tanfolyamon, benne Haldane professzor, decompressziós elméletek meg sok más tudomány. 🙂


  • 0

Neufelder See report

Szombat este szomorú, esős idő kiradírozta a tervezett esti partit. De a vasárnapi neufeldi menet annál klasszabbul sikerült: verőfényes strandidőben vonultunk fel vagy öten. Bátor túra, mi? Legalábbis ketten eléggé mellőzték a kesztyűhasználatot. Tökéletes búváridő volt, tele volt a part búvárokkal, majdnem annyian voltak, mint egy átlagos Thistlegorm merülésnél. A különbség látnivaló tekintetében ordító. Meg merülés céljából is.

neufelder_poseidon.jpgAki itt merül, az arra gyúr, hogy biztos legyen magában, hogy tud egyenesen úszni, szintezni, lebegni, tájékozódni – tesztelni a felszerelést. Meg képes élvezni a merülést, megragadva az alkalmat. Ilyen viszonyok között – kiderült a csapatnak – hogy nem is olyan egyszerű merülni. Azt tudni kell. Azaz megtanulni. Akár most, itt .

Ezt tanúsítja az a sok tucat osztrák búvár, férfi és nő, aki ezt a napot arra tette fel, hogy merüljön. Ahogy mi öten, bár nem akarok hőst csinálni a csapatból. Csak azt domborítanám, hogy volt egy lehetőség megint gyakorolni. Arra meg mindig van ok, hiszen senki nem profi, ha nem napi szinten merül.

Látótáv vagy 3 méter, vízhő 11-16 fok lenn. Utóérzés? Jól esett, nem fagytunk agyon, bejártuk a tavat, Posseidón, Törpe, stégek, hosszából kersztbe, el is fáradtunk. Jó volt Vöcsi, “Tibi-Balázs”, “Füge-Balázs”, Krisztián együttesével mártózni kettőt. Jövő hét: Traufall-Grüner See. Na, az extrább lesz kicsit… Addig is fekszem neki a listáknak, mert a részvételi foglalások eléggé nyitottak. Gyerekek, rövidre kén’ zárni a dolgokat. Jó lesz, megyünk Pagra is! De ez egy másik történet…


  • 0

Reduktorod rendben?

Hétvégén kipróbálhatod, Neufelder See, első nyílt vízi merülés, majd következik a Traunfall – Grüner See expedíció. A kérdés, hogy a szezont bevállalod-e reduktor szervíz nélkül?

micron_man_octo.jpg

A Kerasub Búváriskola évek óta Aqualung forgalmazó, márpedig a márkanévvel ellátott reduktorok évek óta bizonyítanak. A búváriskola kizárólag Aqualung és Apeks reduktorokat használ, ezeket értékesítjük a nálunk vásárló búvár közönségnek. Május 26-án hivatalosan elismert Aqualung szervízzé válunk – teljes alkatrész, szerszám és szakmai háttérrel.

Az Aqualung reduktorod pedig most már biztos régóta hever szárazon, ráfér a karbantartás akkor is, ha sokat és régóta merülsz vele. Karbantartás hiányában gyakori a második lépcső meghibásodása, illetve a szűrő filter eldugulása. Mindkét jelenség kellemetlen lehet egy búvártúra alatt, tehát az előírt szervízzel ne várd meg amíg bajba kerülsz! Fordulj hozzánk!

Ha nincs reduktorod, akkor mesélhetünk az új Aqualung típusokról. Mint látod, azért ezen a téren is van fejlődés…


  • 0

Franz Joseph expedíció

Pedzegetik már honfitársaink a Franz Josepf hadihajó merülését, ami sajna a horvát partokhoz van közelebb. Rossz oldalon állok – tudatosult bennem, a Submarine magazin aktuális cikkét olvasva. Eszerint minden érdekelt lassan megfordul a roncson, csak én maradok ki mindig. Fonák ügy. Fricska. Hiszen a határ Negro felőli oldalán pár száz méterre húzunk el nap mint nap kis búvárhajónkkal a betevő merülések felé. Azonban most kommandónk csatlakozott a négy napos Franz Joseph expedícíóhoz. Külső, független búvárként és megfigyelőként, Dragan, Füge no meg osztrák magánzók társaságában. Jelentem, merülés letudva!SMS_Kaiser_Franz.jpg

Császári és Királyi Haditengerészet története
Cirkálók

SMS KAISER FRANZ JOSEPH

A kapituláció után immár francia flottához csatolt hajó hadizsákmánnyal zsúfolásig megrakodva az öböl bejáratánál várakozott. A hajó elsüllyedését a viharos éjszakának tulajdonítják, de legendák keringenek arról, hogy a monarchia tengerészei tudatosan süllyesztették el a hajót, mintegy kétszáz méterre a mai horvát Prevlaka félsziget keleti partja közelében 1919 október 17-én éjjel.

A hajó közel 45 méter mélyen fekszik, melyet 1922-ben holland specialisták, majd 1967-ben Jugoszláv búvárok emeltek ki részben. Eltávolították a fegyverzetet,lövegtornyokat (két hajóágyú Cetinjében kiállításra került), lőszereket. Alaposan feltárták a hajót. Ma az évek óta háborítatlan, szivacsokkal benőtt horgászzsinórokkal átszőtt roncs, oldalára dőlve fogadja a búvárokat. Mint a mostani kivételes expedíciót is. Én csak hat évet készültem erre a merülésre – amely csak néhányaknak adatott meg.

“Read More”

Barlangi bújócska

Blogtár