Monthly Archives: March 2010

  • 0

Videográfia

Fóbia a javából, ha az ember belelendül. Mondjuk ha belelendül, akkor a kiadás, költség vagy éppen a drágaság szó fedi igazán a víz alatti filmezést a szinonima szótárból. Annál türelmesebb vagyok, hogy felesleges költségekbe verekedjem magam, de hát a szükség nagy úr: két darab makro lencse, egy méretes széles látószögű port, színszűrő filter, de még a fényképezőhöz port adapter is került a házhoz. Thanx Emő! – persze ezzel a két szóval nehéz is leírni, mennyire jó, hogy vannak, a számokat meg hagyjuk, pedig jó maláj áron került birtokomba a portéka. Annyit azonban le kell szögezni: ezek nélkül nulla az egész, legalábbis a különbség ezt sugallja. Másrészt, így is az optimális körülmények fogságában van az amatőr de kompakt technika büszke tulajdonosa – még ha az a technika egy Panasonic HDC-100 as kamera is. Így aztán próbálkozunk, főleg a körülmények és módszerek alakításában.

spider3_led.jpg

Spider 3 néven elkészült a Kerasub lámpatartó rendszer.  A lényeg, hogy sikerült megbízható minden fele forgatható karos lámpa rögzítést kreálni, amin a két Kowalski speed vidáman egyensúlyozhat. tudom, tudom, ma a világítástechnika csomó jobb lehetőséget kínál, de ezek egyike sem olyan kézenfekvő, mint az én meglévő két lámpám. Emez ingyen meglévő, tölthető, gyors és hatásos fényerő, míg minden ettől eltérő rendszer 1000 EUR-nál indul. Két példa: FA-MI potom 1400 EUR-tól, vagy egy makróhoz optimális Werner-Light LED 1200 EUR-tól. Előbbit Dragan barátomnál tanulmányoztam, utóbbit most volt szerencsém tesztelni. Előre bocsátom, hogy szívfájdító eredménnyel.

“Read More”

  • 0

Paradise Dua

Lehetne mondjuk 47 is a neve, de mivel ősöktől örökölt koordináta kettes (dua) bejegyzéssel, hát ez lett a paradicsomhoz ragasztva. Ezen a koordinátán három merülést követtem el. Egy szép driftelést a végén Wobegonggal, a másikat Shark Garden storyként, míg ezen mostanit “Curve” néven tudom tálalni, hiszen mint egy lekerekített asztalvég olyan a hely. Úgy is mondhatjuk, hogy számítottam két lehetőségre, de arra nem, hogy megint újat találok.

Én a talapzatig merültem, ahol egy kis zátonygerinc lejtett kifelé: 27 méter, barakuda suli, de szülői értekezlet lehet éppen, mert tiszteletre méltó felnőtt méretű mind. Áramlás nem igazán lengedez, zátony végi a feeling. A reggeli napsütés pont ide leér, a homok ragyog tőle, a környezet mély kék (persze 27 méteren mámorító is lehetne akár) egyszóval idill kiindulópont. Megsaccoljuk a helyes irányt, avagy hol nem szaladunk bele szembe-vízbe találós kérdés.  Csorgunk csak, majd egy sweetlips kiránduló csapat érkezik balról a kékből, határozott haladási alakzatban iramodnak felém és mellettem el. Napközben jó sweetlips valami korallblokk zugai mellett formál alvó alakzatot, ezek meg most kóvályognak haza. Hogy mivé lesz ez az óceán! – zsörtölődöm, hisz ezért nem lehet senkit megtalálni, mindenkit mindig keresni kell. Na, csorgunk tovább, felfele oldalazom az amúgy szép kis meredélyen. Kanyarodunk egy körív mentén ami azért jó, mert nem ér hirtelen véget a zátony, mielőtt kezdődik. Mire átkerülünk a másik oldalra fenn vagyunk 12 méteren, szép korallkert terül el a belső oldalon. Ha lenne még időnk, akkor átúsznék, megnézni milyen széles ívet kerültünk meg, de egyben kell maradni, hiszen vendég levegője véget ért, öt méteren hát kibuborékoljuk a biztonsági időt és felúszunk. Át fogom írni ezt a koordinátát háromra. Aztán meg meg fogom tudni, hogy először hol merültünk itt. Azon kívül van még időm és lehetőségem Paradiseokat merülni, úgyhogy ezen sorozat olvasóinak örömére: folytatjuk.


  • 0

Paradise: Shark Garden

Egyszer volt, hol nem volt, volt egy zátony, az üveghalakon túl, ahol már a manta sem jár, ott, ahova  búvár vezetőink sem merészkednek. Ismeretlen okból egy előttem arra járó ember – talán csodálata jeléül-  Paradise reefnek nevezte ezt a helyet, pont úgy, ahogy most én holmi Shark Gardenről regélek. Ezen a zátonyon már magam is merültem párat, de csak ugyanarra a következtetésre jutottam mint a helyi víziemberek, maguk a bennszülött búvárjaink: itt még soha nem sikerült kétszer ugyanazt merülni. Vakarásztak is vonakodásuknak még vagy négy módon hangot adva, de makacs hangulatomban tele szép reményekkel a rejtélyes koordinátára irányítottam a GPS-t és a meglepetés ígéretével töltött vendégekkel kifutott kis hajónk.

Az érkezésen múlik minden. Alattunk ott a zátony, stimmel a koordináta, majd pedig ugrik valamelyikünk ellenőrizni az áramlás irányát, illetve erről diskurál a halakkal, esetleg magától Neptuntól kér útbaigazítást. Ez rendületlenül egy helyben le is zavarható, csak a GPS jelez 2 km/óra körüli haladást, ami a nyílt vízen egy húsz méteren lévő zátonytól egész jó tempó. Mármint relative jó, ha nem a hajónk közlekedne ilyen passzív bizonyossággal. Ezt fokozzuk a szemmérték váltakozó erejével, mikor is a hajós hasára csap, húzza a gázkart a búvárvezető varázsigéket mormolva néz előre intuíció után, én meg homlok ráncolva látom a GPS kijelzőn az eltérést ugrás előtt. Kicsit olyan ez, mint amikor a szél belelapoz a szakácskönyvbe: valami új dolog sül ki belőle. Mire hármat számolok, mindenki bukfencezik. Így jutunk a vízbe.

Áramlás mentes időt választottam, ehhez mérten a barátságos kis sodrás fogad. Lanka, korallok szép számmal és sok-sok hal. Eddig semmi extra, ugyanis ez alapkövetelmény egy jó merüléshez, főleg ebben a távoli zónában. Rögtön egy fehér uszonyú szirti cápa jön szembe, nyurga suhanc méretű, elég közvetlen jószág. Negyed óra múlva indul a cápa show, amikor is egy black tip kőröz nekünk szépen. Már-már azt mondom, szégyenlős fajta, mikor valami villan, hátulról csap oda Riksonhoz egy jó testközelből, meg is rándul az ember, épp csak nem ért hozzá. Huhh, ez izgi pillanat volt! Cápák, most már ketten vannak. Aztán valami sziluett megint – tán baj van a térérzékelésemmel, mert fura egy sziluett. Pedig cápa. Ahogy ráfókuszálok, illeszkedik be a térbe, azaz látom csak, hogy milyen messze is van igazából és miért olyan pici: babycápa! Kamerával nehéz követni, mert gyorsan mozog. Az összes vadállat gyors, ki sem tudom választani, melyiket filmezzem. Mert vannak még újabbak, másik három babaméret. Hát ezek most már elegen vannak, egy szinkronúszó formációval meglephetnének, ahelyett, hogy itt rohangásznak. Mondjuk érthető az oka: Bija mint jó prímás, a küzdőtér közepén csak húzza a cápának való frekvenciát. Ismert módszer: ha ismersz egy hangot, ami után az állatok érdeklődnek, netán még idegesíti is őket, akkor próbáld csaliként használni. Működik. Ezen a zátonyon momentán az összes éhenkórász cápa körülöttünk ugrál. Igaz, pár perc az egész, aztán ahogy kezdődött, véget is ér, hiába a jó zenész.

Driftelünk tovább, kanyarodika reef, mélységből evezünk felfelé, velünk tart az áramlás. Most pont merőlegesen haladunk mint az elején. Sima tábla plató, semmi kapaszkodó, memóriafogas. Gondolkodom rajta, hogy ezt a reefet, cápával vagy anélkül ugorjuk-e még. Koordináta van – ha másra nem jó, arra biztosan, hogy találjunk egy újabb helyet. Navigáció kérem a helyén Pápuán! Jelentem: negyven méterrel a beugrási GPS koordináta mellett jöttünk fel – bár ezt a tényt nehéz feldolgozni.


  • 0

Hornbill

Nem madarat fogatni akartak velünk, hanem lesni. Jókedv is volt, mert hát egy új csapat lelkes nagyon az első napokon. Felderítőket küldtünk ki a túra előtti késő délután akik elbújtak és jegyezték, mikor van a gyülekező Hornbilléknál. Sejthető miről van szó: egy elképesztően kinéző trópusi szárnyast takar ez a fedőnév. A Google meg a Wikipedia aki jobban tudja, ha nem madarászik az ember. Amit tudtam, az alapján keveset sem gondolkoztam, hogy menjek-e leselkedni.

“Read More”

  • 3

Hirlevél – TAUCHTURM!!!!

Tags :

Category : Uncategorized

Sajnos nem sikerül a hirlevelet kezelnem, szóval ezen roppant ideiglenes formában üzenem mindenkinek – aki nem tud róla, de érdekelt, hogy március 20-án, szombaton, este 6 ürakor a Graz Tauchturm fogadja csapatunkat egy kis kellemes másfél órás tréningre. Jelentkezés Jucusnál, illetve a Búvárbarlang elérhetőségein Karcsi Bánál.

Tauchturm: nagyon favorit, 10 méteres merülőmedence, szabad tüdőzni, vagy csak bugyogni kicsit. Előző beszámoló , video

Jó merülést!


Barlangi bújócska

Blogtár